Osocze bogatopłytkowe


Medycyna estetyczna
Osocze bogatopłytkowe
Wampirzy lifting


Zabieg cieszący się dużym zainteresowaniem pacjentów medycyny estetycznej.

osocze-img-1 osocze-img-2

Zabieg bardzo skuteczny i bezpieczny, szczególnie dedykowany dla osób cierpiących na alergie, może być wykonywany także latem, słońce nie jest przeciwwskazaniem.

osocze-img-3-small

Choć terapia osoczem bogatopłytkowym skierowana jest do wszystkich, to jest ona fantastycznym rozwiązaniem dla tych, którzy z różnych względów nie akceptują zabiegów inwazyjnych, a ponadto są zwolennikami preparatów naturalnych.

Terapia PRP to też alternatywa dla osób wykazujących nietolerancję na kwas hialuronowy oraz tych, którzy na co dzień zmagają się z poważnymi alergiami. Zabiegi te to także szansa na młody wygląd dla mężczyzn. Większość z nich nie toleruje bowiem innych wypełniaczy z uwagi na częste przerysowanie rysów.

Zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego przeznaczone są dla osób w każdym wieku. Jeśli chce się jednak na długo zachować młody i atrakcyjny wygląd to lepiej nie czekać na odmładzanie do momentu, kiedy skóra wyraźnie się zestarzeje, straci swą elastyczność, skóra twarzy zacznie „opadać” i pojawią się zmarszczki. Coraz młodsze pokolenia mężczyzn dotyka też problem wypadających włosów.

Polecany dla osób z ryzykiem wystąpienia alergii.


Osocze bogatopłytkowe (wampirzy lifting) PRP

Jest to autologiczny preparat osocza bogatopłytkowego jest otrzymywany z własnej krwi pacjenta.

Krew pozyskuje się z krwi żylnej bezpośrednio przed zabiegiem .Zostaje odwirowana w specjalistycznej wirówce, na skutek następuje oddzielenie erytrocytów i leukocytów od osocza zawierającego płytki krwi. Uzyskuje się aktywne trombocyty, które są zawarte w osoczu. Są one niezwykle ważne dla regeneracji komórek skóry. Preparat tak uzyskany zawiera czynniki wzrostu, które m.in. stymulują namnażanie i dojrzewanie komórek naskórka, pobudzają one także syntezę macierzy międzykomórkowej, aktywują mikrokrążenie, stymulują syntezę DNA, pobudzają fibroblasty do produkcji kolagenu.

Do najważniejszych czynników wzrostu zawartych w płytkach krwi należy:

 • Siedem podstawowych czynników wzrostu: trzy izomery PDGF (αα,ββ,αβ), TGF-β1, TGF-β2, VEGF oraz EGF. Osocze bogatopłytkowe zawiera również białka odpowiedzialne za adhezję komórkową: fibrynę, fibronektynę oraz vitronektynę.
 • Dzięki zawartości tych czynników jest doskonałym materiałem odmładzającym i przyspieszającym gojenie oraz regenerację, w tym odrost włosów.
 • Transformujący czynnik wzrostu-beta, TGF-b wspomagający więź międzykomórkową, nadający skórze jędrność i elastyczność.
 • Płytkowy czynnik wzrostu PDGF stymulujący wzrost drobnych naczyń krwionośnych i naczyń włosowatych oraz wpływający na odnowę komórek skóry i naskórka.
 • Naskórkowy czynnik wzrostu EGF stymulujący wzrost i różnicowanie komórek oraz produkcję własnego kolagenu.
 • Czynniki wzrostu Fibroblastów FGF stymulujące powstawanie nowych naczyń krwionośnych oraz wspomagające wzrost komórek.
 • Czynniki wzrostu uwolnione z koncentratu płytek krwi pobudzają procesy regeneracji tkanek, stymulują fibroblasty do tworzenia nowego kolagenu, wspomagają procesy tworzenia się nowych naczyń krwionośnych oraz aktywują mezenchymalne multipotencjalne komórki macierzyste.


Przebieg zabiegu

Zabieg z użyciem osocza i w zależności od obszaru, na którym się go wykonuje trwa od 20 – 60 minut. Zabieg nie jest bolesny, choć w jego trakcie niektórzy pacjenci mogą odczuwać pewien dyskomfort wynikający najpierw z samego faktu pobierania krwi, a następnie już w trakcie podawania preparatu czuć będą moment ukłucia igłą. Choć zabieg nie wymaga znieczulenia, to można zastosować znieczulenie miejscowe i nałożyć na skórę maść znieczulającą.

Drugi to wstrzykiwanie wzdłuż zmarszczek, fałd oraz bruzd czyli liniowe. W przypadku leczenia łysienia osocze dostarczane jest na całą owłosioną powierzchnię głowy. Odstępy między nakłuciami wynoszą 2-3 cm.

Osocze możemy stosować w połączeniu z innymi zabiegami: z radiofrekwencją mikroigłową, laserem frakcyjnym, z dermapenem.

Obserwacje medyczne wynikające z łączenia osocza bogatopłytkowego z resurfacingiem (radiofrekwencją mikroigłową, dermapenem, laserem CO2) potwierdzają znaczne zwiększenie efektywności zabiegu laserowego. Dzięki zastosowaniu łącznie obu metod uzyskujemy szybsze gojenie, skrócenie okresu rekonwalescencji, zmniejszenie ryzyka powikłań, zwiększenie zagęszczenia skóry i jej napięcia oraz zwiększoną redukcję zmarszczek, przebarwień, blizn i porów.

Zazwyczaj osocze bogatopłytkowe podaje się pacjentowi w formie mezoterapii (1 zabieg co 2 do 6 tygodni, minimum 2 zabiegi w serii, może być konieczne nawet 5 zabiegów), zależy to od indywidualnych potrzeb i decyzji pacjenta.

Ostateczną decyzję o ilości zabiegów omawia lekarz w uzgodnieniu z pacjentem.


Jak często można wykonywać zabieg, jak często powtarzać zabieg?

Zaleca się wykonanie serii 2- 4 zabiegów w odstępach dwytygodniowych a kolejno 1- 2 razy w roku.

Osoby młode z uwagi na sprawne jeszcze mechanizmy naprawcze, a tym samym szybką możliwość regeneracji wymagają znacznie mniejszej ilości zabiegów aniżeli osoby starsze, u których wystąpiły już określone zmiany, a procesy naprawcze postępują wolniej. U osób poniżej 35 roku życia zabieg ten wystarczy wykonać raz na 12-24 miesięcy. Jest to działanie profilaktyczne, mające na celu rewitalizację skóry.

U osób w przedziale wiekowym między 35-45 rokiem życia, zabieg powinien być powtórzony po około 9-12 miesiącach. Osoby jeszcze bardziej dojrzałe powinny poddać się kolejnym zabiegom z użyciem PRP mniej więcej po 3, 9 i 18 miesiącach od pierwszego zabiegu. Oczywiście granice mogą być tu nieco płynne, bowiem każdy organizm jest inny.

Decyzję w takich przypadkach zawsze indywidualnie podejmuje lekarz medycyny estetycznej. Z drugiej też strony nie powinno się wykonywać więcej zabiegów aniżeli 2 – 4 w odstępach 2 tygodniowych, a następne dopiero po uzgodnieniu z lekarzem w ilości 1-2 w roku.

Zabiegi stosuje się w celu poprawy wyglądu:

 • policzków
 • fałd nosowo-wargowych
 • okolic oczu (gdy występują kurze łapki, cienie) czy powiek
 • ust, czoła i podbródka
 • fałd na szyi i karku
 • dekoltu oraz
 • dłoniEfekty zabiegu


 • odrastanie i gęstnienie włosów
 • nadmierne wypadanie włosów
 • włosy zniszczone, pozbawione blasku
 • likwidacji skutków łysienia typu męskiego
 • wygładzanie blizn, w tym blizn po trądziku
 • wypełnienie blizn potrądzikowych
 • usuwanie worków i cieni pod oczami
 • młodość i witalność
 • gęstość i napięcie
 • poprawa faktury i kolorytu skóry
 • regeneracja i prawidłowe odżywienie
 • rewitalizacja skóry twarzy, okolicy oczu, szyi, dekoltu, dłoni
 • korekcja zmarszczek i fałd
 • wygładzenie i przyspieszenie gojenia ran
 • poprawa napięcia skóry powiek – opóźnia moment operacji plastyka powiek
 • regeneracja skóry po zabiegach dermatologicznych i chirurgii plastycznej


Kiedy powstaje i jak długo utrzymuje się efekt?

Pierwsze efekty zabiegu widoczne są po dwóch tygodniach. Przebudowa tkanek zaczyna się już po 48 godzinach od pierwszego zabiegu.

Poprawę napięcia, elastyczności, gęstości skóry, przebudowę włókien kolagenowych, wypełnienie drobnych zmarszczek uzyskujemy po wykonaniu trzech zabiegów w schemacie 0-1-6 miesięcy.

Natomiast w przypadku włosów już po dwóch zabiegach widoczne jest znaczne zagęszczenie włosów i poprawa ich kondycji.


Przeciwwskazania oraz skutki uboczne


 • choroby krwi
 • nowotwory
 • ciąża i karmienie piersią
 • przyjmowanie leków wydłużających czas krwawienia (np. aspiryna)

Ponieważ wszystkie elementy składowe otrzymywane w PRP są pochodzenia autologicznego – od pacjentki, ryzyko powstania miejscowej reakcji immunologicznej, nietolerancji, alergii jest wykluczone.


Profilaktyka po zabiegach

Bezpośrednio po zabiegu z użyciem osocza bogatopłytkowego należy unikać wszelkich ekspozycji słonecznych, a także przynajmniej przez dobę basenu, sauny i siłowni. Nie zaleca się także używania jakichkolwiek preparatów zawierających wysokie stężenie składników oraz kwasów.


Korzyści

Niewątpliwą korzyścią kuracji z użyciem osocza bogatopłytkowego jest naturalny wygląd twarzy. Twarz staje się młodsza, ale w tak naturalny sposób, że trudno jednoznacznie określić przyczyny młodego wyglądu. Jest to ważne dla tych pacjentów, a prym wiodą tu mężczyźni, którzy nie chcą przyznać się przed otoczeniem, że poddawali się zabiegom.

Tego typu kuracja pozwala też przy okazji jednej wizyty w gabinecie odmłodzić twarz, szyje i ręce, a dodatkowo jeszcze poprawić fryzurę. Poza zdrowotnymi i wizualnymi korzyściami, niewątpliwym atutem jest też fakt, iż dzięki komórkom regeneracyjnym a także zawartym w tłuszczu komórkom macierzystym można odbudować tkankę podskórną, która stanowi rodzaj rusztowania dla skóry, w oparciu o który można uatrakcyjnić własny wygląd.


Osocze bogatopłytkowe na włosy

Metoda ta jest doskonałą terapią łysienia typu męskiego, czyli tzw. łysienia androgennego – uwarunkowanej genetycznie, najczęstszej przyczyny wypadania włosów. Ten typ łysienia polega na stopniowej, przewlekłej utracie włosów i zmniejszeniu ich grubości w okolicach czoła, ciemienia i skroni.W przypadku męskiego łysienia, wstrzykiwanie osocza bogatopłytkowego w skórę głowy osób łysiejących może ten proces zahamować, a bywa że i odwrócić. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji i czasu przystąpienia do zabiegu.

W jego następstwie cebulki włosów potrafią się odrodzić i zamiast prześwitów skóry pojawia się gęsta, o zdrowym wyglądzie, czupryna. Pierwsze efekty pojawiają się już po 2 zabiegach. Wszystko zależy jednak od indywidualnych cech pacjenta i czasu rozpoczęcia kuracji.

W praktyce przyczynia się to do stymulacji odrastania włosów – wyraźnie gęstszych i mocniejszych.

Jedynym dyskomfortem, jaki pacjent może odczuwać po zabiegu, jest zwiększone napięcie skóry głowy w miejscach iniekcji. Wrażenie to mija jednak samoistnie. Na skórze mogą też pojawić się drobne ślady po nakłuwaniu igłą i niewielkie krwiaki, lekkie zaczerwienienia lub obrzęk. Wszystkie te objawy ustępują w ciągu maksymalnie dwóch tygodni.

Zaleca się przeprowadzenie pełnej terapii w postaci trzech zabiegów, w odstępach 2 miesięcy. Metodę tę stosuje się wyłącznie wtedy, gdy nie doszło jeszcze do całkowitego zniszczenia mieszków włosowych.
Proces odrastania trwa około 3 miesięcy.
Formularz kontaktowy

Imię i nazwisko*
Adres e-mail*
Temat
Wiadomość
Przepisz kod z obrazka
captcha