Botox


Medycyna estetyczna
Botox

botox-img-2 botox-img-1

Botox – jest lekiem znanym od dawna w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Zabieg botoksem jest całkowicie bezpieczny, wnika to z dwóch faktów. Po pierwsze, substancja aplikowana jest bardzo precyzyjnie, dzięki czemu oddziałuje tylko miejscowo. Nie ma szans na przedostanie się jej do krwioobiegu, a co za tym idzie zatrucie. Po drugie zaś, dawka toksyny stosowana podczas zabiegu jest nieporównywalnie mniejsza w stosunku do tej, która jest konieczna do wywołania zatrucia. Kuracja polega na odwracalnym unieruchomieniu mięśni, które znajdują się tuż pod skórą.
Botoks (toksyna botulinowa, ang. botox) to oczyszczone białko, które jest wytwarzane przez bakterię Clostridium botulinum. Nazywa się go także toksyną botulinową typu A – potencjalnie niebezpieczny związek produkowany przez beztlenowe bakterie z gatunku Clostridium botullinum. Szerszej grupie ludzi znane są one jako pałeczki jadu kiełbasianego, a toksyna botulinowa jako jad kiełbasiany. Jest to substancja charakteryzująca się wysoką toksycznością.

Mechanizm jej działania polega na blokowaniu przekaźnictwa nerwowo-mięśniowego na poziomie połączenia nerwów i mięśni (tak zwana płytka ruchowa), co w rezultacie powoduje zniesienie zdolności do skurczu mięśni i ich porażenie. Odbywa to się poprzez wiązanie się cząsteczki toksyny botulinowej do receptora acetylocholiny, neuroprzekaźnika odpowiadającego za wyzwalanie kaskady reakcji wewnątrzkomórkowych prowadzących do skurczu włókien mięśniowych, czego rezultat opisano powyżej.


Na czym polega zabieg podania botoksu?

Na iniekcji domięśniowej. Mięsień po wstrzyknięciu preparatu zostaje unieruchomiony, co daje znakomity efekt estetyczny.

W ten sposób znika wizualne pofałdowanie skóry i następuje efekt natychmiastowego odmłodzenia. Rysy stają się łagodniejsze, twarz wygląda bardziej naturalnie, a ogólna mimika zostaje zachowana, co pozwala na uniknięcie objawy maski.

Efekty widoczne są szybko, często już po 7-8 dniach, a kulminacja następuje po mniej więcej 2 tygodniach. Po tym czasie konieczne jest przeprowadzenie kontroli lekarskiej celem oceny rozłożenia botoksu, oraz ewentualnych korekt. Po upływie pół roku kurację należy powtórzyć, ponieważ po tym czasie połączenia między synapsami komórek nerwowych powracają do stanu sprzed kuracji.

Przed przeprowadzeniem zabiegu z wykorzystaniem botoksu nie jest wymagane specjale przygotowanie, poza dokładnym umyciem i odtłuszczeniem skóry, jednak zawsze przeprowadzana jest szczegółowa konsultacja lekarska, celem ustalenia występowania ewentualnych przeciwwskazań do planowanej procedury. Jest ona praktycznie całkowicie bezbolesna, tak więc zazwyczaj jedynym stosowanym znieczuleniem jest schłodzenie skóry przy pomocy okładów z lodu.

U osób z wybitnie wysoką wrażliwością na ból, możliwe jest zastosowanie kremów zawierających środek znieczulający (na przykład krem EMLA). Następnie lekarz za pomocą cienkiej igły wprowadza botoks śródskórnie we wcześniej wyznaczonych miejscach. Ilość wkłuć i ich miejsca oczywiście zależą od okolicy poddawanej zabiegowi, stanu wyjściowego oraz oczekiwanego rezultatu.

Analogicznie wygląda sytuacja z czasem trwania zabiegu, która może się wahać od kilku minut do pół godziny. Jedynym dyskomfortem odczuwanych podczas przeprowadzanej procedury są ukłucia porównywalne z ukąszeniem komara.

Powikłania po wstrzyknięciu toksyny botulinowej praktycznie nie występują. Co prawda bezpośrednio po przeprowadzonej procedurze może wystąpić zaczerwienienie skóry w ostrzykiwanych miejscach, jednakże ustępuje ono samoistnie w przeciągu godziny.

Rezultat utrzymuje się zazwyczaj od sześciu do ośmiu miesięcy. Jednakże dzięki regularnemu powtarzaniu, czas ten ulega stopniowemu wydłużeniu.


Wskazania

Jak zostało już powiedziane wyżej toksyna botulinowa znajduje w medycynie bardzo wiele zastosowań. Do najczęściej spotykanych z pewnością należą:

  • redukcja zmarszczek górnej części twarzy,
  • botoks rewelacyjnie sprawdza się zarówno przy usuwaniu zmarszczek poziomych (linie czołowe), jak i „kurzych łapek”, zmarszczek powstających pomiędzy brwiami (lwia zmarszczka), czy też powstających między oczami zmarszczek śmiechu (zmarszczki królicze),
  • leczenie nadpotliwości – po podaniu botuliny w rejony z nadmierną potliwością, zablokowane zostają połączenia nerwowo-mięśniowe w tym obszarze, co w efekcie prowadzi do ograniczenia wydzielania potu przez znajdujące się tam gruczoły potowe,
  • leczenie bruksizmu (bezwiedne zgrzytanie zębami) – botoks pozwala skutecznie poradzi sobie również z tym problemem. Wstrzykuje się go w tym przypadku w mięśnie żwacze (zlokalizowane po bokach żuchwy), co zmniejsza ich siłę do potrzebnego minimum i ogranicza wzmożoną pracę.


Przeciwwskazania

Botulina jest lekiem podawanym miejscowo i nie wywierającym wpływu na organizm jako całość. Niemniej jednak nie zaleca się jego stosowania w przypadku:

  • kobiet w ciąży i karmiących piersią,
  • osób cierpiących na chorobę miastenia gravis (rzadka choroba neurologiczna),
  • osób cierpiących na zespół Lamberta Eatona,
  • osób uczulonych na albuminę ludzką,
  • pacjentom zażywającym spektynomycynę i antybiotyki z grupy aminoglikozydów.

Stosowanie botoksu jest bardzo skuteczne i bezpieczne, wymaga jednak doświadczenia i wiedzy od lekarza, który go stosuje. Przed zabiegiem warto zapyta lekarza o wyjaśnienie wszystkich wątpliwości.


Należy pamiętać

Przez kilka godzin po zabiegu nie należy kłaść się ani schyla, gdyż może to zaburzyć równomierne rozłożenie substancji w skórze. Ponadto przez kilka tygodni nie zaleca się korzystać z procedur wykorzystujących fale radiowe, promieniowanie laserowe oraz głęboką podczerwień, a także sauny i solarium. Nie zastosowanie się do tego zalecenia z dużym prawdopodobieństwem skróci i osłabi efekt zabiegu.
Formularz kontaktowy

Imię i nazwisko*
Adres e-mail*
Temat
Wiadomość
Przepisz kod z obrazka
captcha