Fizjoterapeuta poleca


Fizjoterapeuta polecafizjoterapeuta-poleca-dlonie


Badanie RTG kręgosłupa

fizjo-poleca-img-7

Pozwala wykryć nieprawidłowości postawy, zmiany urazowe, zwyrodnieniowe, zapalne. Wykonuje się je także w celu wyjaśnienia dolegliwości bólowych określonej okolicy kręgosłupa, które mogą towarzyszyć chorobom układowym (chorobie zwyrodnieniowej stawów, fibromialgii, osteoporozie czy układowym chorobom tkanki łącznej). Na zdjęciu RTG ocenia się zarówno trzony kręgów, jak i krążki międzykręgowe oraz stawy międzykręgowe.

Najczęstszą przyczyną bólów kręgosłupa są zmiany zwyrodnieniowe i zapalenie stawów międzykręgowych, a także zmiany struktury kostnej wywołane osteoporozą związaną z wiekiem (głównie osteoporozą pomenopauzalną u kobiet). Zmiany zwyrodnieniowe dotyczą przede wszystkim odcinka lędźwiowego i szyjnego kręgosłupa.

RTG kręgosłupa szyjnego wykonywane jest po urazach okolicy szyi, a także jako badanie pomocnicze w diagnostyce przyczyn bólów głowy, szyi i barków oraz zawrotów głowy. Najczęściej rozpoznawaną przyczyną dolegliwości w obrębie kręgosłupa szyjnego są dyskopatie. Równie istotne znaczenie mają zmiany zwyrodnieniowe odcinka szyjnego, zwykle związane z trybem życia, ale też mogące być skutkiem urazów (np. wypadku komunikacyjnego). Do rzadszych przyczyn dolegliwości ze strony kręgosłupa szyjnego należą wady rozwojowe (m.in. obecność żebra szyjnego).

RTG kręgosłupa piersiowego wykonywane jest przy podejrzeniu zmian pourazowych, zwyrodnieniowo-zniekształcających, zapalnych (zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa), jałowej martwicy kości (choroba Scheuermanna), procesów rozrostowych czy przerzutowych, w przypadku niewyjaśnionych bólów pleców i bólów w okolicy międzyłopatkowej. Rentgenodiagnostyka tego odcinka kręgosłupa jest podstawową metodą służącą do oceny wad postawy (skrzywienie boczne, nadmierna kifoza piersiowa) i zmian pokrzywiczych. Bóle kręgosłupa piersiowego spowodowane są często układowymi procesami zapalnymi, a w starszym wieku fibromialgią lub osteoporozą i związanymi z nią złamaniami kompresyjnymi kręgów.

RTG odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa najczęściej wykonuje się z powodu dolegliwości bólowych tej okolicy, których przyczyny mogą być bardzo różne.

Zdjęcie RTG pozwala na szybkie wykluczenie określonych patologii, takich jak:

  • zmiany zwyrodnieniowe w stawach międzykręgowych,
  • kręgozmyk,
  • osteoporoza,
  • zmiany zapalne (reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa),
  • urazy,
  • pierwotne i przerzutowe nowotwory kręgosłupa,
  • skrzywienie kręgosłupa,
  • zmiany przeciążeniowe.

fizjo-poleca-img-1 fizjo-poleca-img-2 fizjo-poleca-img-3 fizjo-poleca-img-4 fizjo-poleca-img-5 fizjo-poleca-img-6


Co powoduje zaburzenia funkcjonowania stawów krzyżowo-biodrowych?

fizjo-poleca-img-8

Stan zapalny najczęściej jest konsekwencją nagłego wypadku (urazu) lub długotrwałego przeciążenia (zarówno dynamicznego jak i statycznego). Dochodzi wówczas do silnego naciągnięcia więzadeł lub wręcz przeciwnie do wzmożonego napięcia struktur więzadłowych.

Zmiany zwyrodnieniowe objawiają się uszkodzeniem chrząstki wyściełającej powierzchnie stawowe na kości biodrowej i krzyżowej.

Patologiczne zmiany w obrębie kości krzyżowej dotyczą najczęściej braku zrostu pomiędzy kręgami na jednym lub więcej poziomach. Zaburzony zrost kości krzyżowej (zrost kości ma miejsce w rozwoju wewnątrzmacicznym) wpływa na nieprawidłowe wykształcenie stawu krzyżowo-biodrowego.

Hipomobilność i hipermobilność stawu związane są z zaburzeniem dotyczącym struktur stabilizujących. W przypadku hipomobilności napięcie tkanek okołostawowych jest zbyt duże i uniemożliwia ono prawidłową ruchomość stawu. Natomiast w przypadku hipermobilności dochodzi do rozciągnięcia więzadeł, które nie spełniają swojej funkcji stabilizacyjnej i wówczas ruch w stawie przekracza prawidłowe zakresy.

Ciąża jest okresem, w którym stawy krzyżowo-biodrowe przechodzą wiele zmian. Związane jest to z wydzielaniem hormonów, które wpływają na rozluźnianie tkanki łącznej, co ma ułatwić poród poprzez zwiększoną elastyczność struktur.

Częstą przyczyną bólu, oraz związanymi dolegliwościami w okolicy krzyżowej są zaburzenia w obrębie stawów krzyżowo-biodrowych. Pomimo że staw ten jest nie wielki potrafi generować bardzo uciążliwe dolegliwości, wraz z silnym bólem pośladka. Ta jednostka chorobowa może mieć wiele przyczyn, od stanu zapalnego stawu, poprzez uszkodzenie więzadeł jako struktur okołostawowych – aż do zablokowania stawu. Czasem jest skutkiem urazu, upadku na pośladki, wypadek komunikacyjny zwłaszcza z udziałem wszelkich “dwuśladów” jak motocykl czy nawet rower,ale i zwykłe uderzenia. Bardzo często ciężko jest wskazać konkretną przyczynę bólu. W każdym razie związane jest to z zaburzeniami statycznymi miednicy, które prowadzą do nierównowagi w obrębie struktur więzadłowych i mięśniowych, co prowadzi do nierównomiernego obciążania. Częstą przyczyną tej dolegliwości są zwyrodnieniowe stany zapalne, jako skutek bezpośrednich urazów lub patologicznych zmian w obrębie kości krzyżowej. Stopniowo uszkodzeniu ulega chrząstka wyścielająca powierzchnie stawowe, co powoduje ból podczas ruchu. Wszystkie zaburzenia tego obszaru nazywamy „zespółem stawu krzyżowo-biodrowego” .

Stabilizacja kształtem spełnia swoją rolę tylko przy prawidłowym funkcjonowaniu stabilizacji więzadłowej. Staw krzyżowo-biodrowy charakteryzuje się specyficzną budową powierzchni stawowych, które są nierówne. Nierówności na powierzchni kości krzyżowej idealnie dopasowują się do kształtu powierzchni na kości biodrowej. Odpowiednie napięcie mięśni zapewnia wzrost kompresji w stawie oraz jego ryglowanie, co bezpośrednio wpływa na stabilizację stawu krzyżowo-biodrowego. Jest to bardzo istotne, głównie przy ruchach skrętnych miednicy, np. podczas chodu.


Drenaż limfatyczny

fizjo-poleca-img-9

Jest jednym z działań fizjoterapeutycznych. Za pomocą rąk terapeuty lub innych urządzeń do tego celu stworzonych, usprawniane jest krążenie limfy. Tym sposobem zapobiega się chorobom wynikającym z obrzęków zastoinowych, zapalnych, onkotycznych i chłonnych. Tempo masażu jest bardzo wolne (ok. 10-15 ruchów na minutę), a wykorzystywane techniki wykonywane są płynnie i delikatnie. Zabiegi mogą odbywać się nawet do kilku razy dziennie.Za twórcę drenażu limfatycznego uważa się Emila Voddera, duńskiego lekarza.Drenażu używa się z powodzeniem nie tylko jako masaż ogólny, ale też jako zabieg kosmetyczny twarzy. Jest leczeniem wspomagającym przy mastektomii, kwadrantektomii lub obrzęku limfatycznym. Drenaż limfatyczny może być wykonywany manualnie poprzez wykwalifikowanego masażystę bądź fizjoterapeutę. Inną formą masażu limfatycznego jest użycie specjalnych aparatów do masażu. Można też użyć specjalnego rodzaju plastrowania – kinesiotapingu.Przeciwwskazania aktywna choroba nowotworowa, stany po operacyjnym usunięciu nowotworów zapalenie naczyń chłonnych obrzęk powstały na skutek ostrych stanów zapalnych zakrzepica żył głębokich (w przeciągu ostatniego pół roku) choroby skóry podwyższona temperatura ciała niewydolność serca otwarte rany czynna gruźlica płuc guzki niewiadomego pochodzenia.

fizjo-poleca-img-10

Terapia manualna to ogólne określenie dla zestawu metod i technik (wykonywanych rękoma terapeuty) zajmujących się diagnostyką i leczeniem odwracalnych zaburzeń funkcjonalnych układu ruchu (stawów – stawy obwodowe i kręgosłup, mięśni, powięzi, więzadeł). Należy do dziedziny fizjoterapii i jest poparta badaniami naukowymi. W Polsce szkolenia z terapii manualnej, odbywają się jako szkolenia podyplomowe dla fizjoterapeutów oraz lekarzy.Terapia manualna, jest często błędnie utożsamiana z kręgarstwem, które nie posiada żadnych podstaw w źródłach wiedzy medycznej.
Podczas terapii za pomocą specjalnych technik mobilizacji lub manipulacji i pracy na tkankach miękkich przywraca się zaburzoną biomechanikę stawów (odblokowanie stawów), oraz rozluźnienie i ruchomość tkanek miękkich, co prowadzi do zmniejszenia bólu, zwiększenia zakresu ruchomości, ustąpienia stanów zapalnych.
Terapia manualna tkanek miękkich jest formą pracy z pacjentem, w której terapeuta wykorzystuje różne techniki manualne, by usunąć/zmniejszyć napięcia tkankowe i dysfunkcje układu mięśniowo-powięziowego. „Zmniejszenie bólu, przywrócenie lepszej postawy, większej gibkości i płynności ruchu to korzyści wynikające z korzystania zabiegów” terapii manualnej tkanek miękkich. Terapia ta z założenia jest łagodna i bezpieczna dla pacjenta.


Innowacja w rehabilitacji Storz Medical

fizjo-poleca-img-11


FALA UDERZENIOWA – WYGRAJ Z BÓLEM
SPRAWDŹ NASZ UNIKALNY PROGRAM REHABILITACYJNY
STORZ MEDICAL.

Doskonałe efekty leczenia falą uderzeniową w naszym gabinecie wynikają z połączenia doświadczenia, zaawansowanych możliwości technologicznych szwajcarskiego aparatu marki Storz Medical oraz kompleksowego podejścia do procesu przywracania zdrowia Pacjentom.


FALA UDERZENIOWA + TERAPIA MANUALNA
PRECYZYJNA DIAGNOSTYKA I SKUTECZNE LECZENIE

Dokładne rozpoznanie problemu, precyzja zabiegów oraz indywidualny program terapii wzbogaconej o zabiegi manualne zapewnia doskonałe efekty, dzięki którym szybko zapomnisz o swoich dolegliwościach. W ramach każdej wizyty proponujemy profesjonalne zabiegi fali uderzeniowej połączone z elementami terapii manualnej, które optymalizują i przyspieszają rehabilitację.


NA CZYM POLEGA TERAPIA FALĄ UDERZENIOWĄ?
SPRAWDŹ DLACZEGO FALA UDERZNIOWA JEST SKUTECZNA

Leczenie falą uderzeniową to bardzo nowoczesna, przynosząca znakomite rezultaty i nieinwazyjna terapia. Stymulowanie dotkniętych schorzeniem partii ciała energią falą akustyczną ma na celu wywołanie i pobudzenie w organizmie własnych, naturalnych mechanizmów obrony, naprawy i regeneracji.


JAK DŁUGO TRWA TERAPIA FALĄ UDERZENIOWĄ?
SPRAWDŹ OD CZEGO ZALEŻY SZYBKOŚĆ TERAPII

Długość procesu leczenia falą uderzeniową zależy od wielu czynników: indywidualnych predyspozycji organizmu, typu schorzenia oraz wskazań i przeciwwskazań. Standardowo jednak na całą terapię składa się od 3 do 6 zabiegów wykonywanych średnio raz w tygodniu.


ZADBAJ JUŻ DZIŚ O SWOJE ZDROWIE
PRZYJDŹ DO IMAGE.
ZAPRASZAMY 🙂
Formularz kontaktowy

Imię i nazwisko*
Adres e-mail*
Temat
Wiadomość
Przepisz kod z obrazka
captcha